Brandsäkerhet och HLR

Under Mars månad blev förskolan och samhället lite säkrare när all personal på förskolan gick HLR och brandsäkerhet. Personalen fick bland annat lära sig:  kompressioner på en HLR-docka hur en hjärtstoppare fungerar och testa en träningsverition testa en brandsläckare och släcka en kontrollerad eld testa en brandfilt på en övningsdocka S-ABC – hur man hjälper […]

Läs mer >

Ystad djurpark tradition

Varje år i början på sommaren åker vi buss till Ystad djurpark tillsammans. Vi bjuder med vårdnadshavare som önskar följa med.När bussen som förskolan hyr är framme går vi en runda i parken och sedan bjuder vi på grillad korv och äter glass som avslut på dagen.

Läs mer >

Från larv till fjäril

Varje år följer vi på Förskolan Maracas utvecklingen från larv till färdig fjäril Vi placerade våra larver i en glasmonter i kapprummet så vi alla kan följa processen. Barnen har även fått skapa fjärilens process genom att klippa ut och måla bilder och sedan klistra det i rätt ordning. Målet med detta är att ge varje barn […]

Läs mer >

Pepparkakshus

Nu har barnen gjort sitt pepparkakshus till kommunens tävling om finast pepparkakshus. Barnen döpte sitt hus till Paw Patrol Vinnaresnögubbe. Läroplansmål:  Förskolan ska ge varje barn förutsättningar att utveckla fantasi och föreställningsförmåga Förskolan ska ge varje barn förutsättningar att utveckla förmåga att bygga skapa och konstruera med hjälp av olika tekniker material och redskap

Läs mer >

Läslyftet

Under terminen arbetar vi med Läslyftet via Skolverket. Den här terminen är det matematik och språkutveckling som är i fokus. Barnen utvecklar sin matematiska förmåga. Hos Månlejonen arbetar vi med former. Galaxpantrarna och Stjärntigrarna arbetar med att mäta och räkna. Föregående Nästa

Läs mer >

Vernissage

Vi har haft en vernissage med vad barnen arbetat med under terminerna, som avslutning på Läslyftet som vi haft i samarbete med förskolorna Solöga och Sagoborgen. Föregående Nästa

Läs mer >

Jul på Maracas

På Maracas arbetar barnen med projektet Traditioner, vilket går in under vårt övergripande tema Världen. Just nu firar vi en traditionell svensk jul på förskolan. Barnen utforskar i sitt projekt vilka olika traditioner som firas i världen och varför. De har hittat information om olika kulturer och religioner som ni kan se på bilden nedan […]

Läs mer >

Halloween på Maracas

Just nu firar vi halloween på Maracas. Vi har en halloweenfest ute på gården och gör halloweenpyssel i vår ateljé.

Läs mer >